Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2018

Το πάλεψε ο Π.Α.Σ. κόντρα στην ΑΕΚ και... το Στυλιάρα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εξαιρετικός στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ. Όμως με βάση την απόδοση του δεν πήρε αυτό που το αναλογούσε.

Το 3-1 είναι ένα σκορ μάλλον πλασματικό. Η φάση του 11ου λεπτού θα συζητηθεί. Η απόφαση του διαιτητή Στυλιαρά να μην υποδείξει πέναλτι στον Μπετρά ίσως άλλαξε τα δεδομένα.
Όμως πέρα από το διαιτητικό λάθος, κάποιες στιγμές αδράνειας της άμυνας πρόσφεραν εύκολα γκολ στην Ένωση.
Αυτό που όμως πρέπει να κρατήσει ο ΠΑΣ είναι το γεγονός ότι ακόμη και όταν έμεινε με 10 παίκτες λόγο αποβολής του Σκόνδρα στο 61ο λεπτό με 2η κίτρινη, δεν κλείστηκε, έπαιξε επιθετικά και άγχωσε την ΑΕΚ.

Καλός ο ΠΑΣ αλλά η σφυρίχτρα ανέλαβε δράση!

Καλά στημένος ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Ολυμπιακό Στάδιο. Χωρίς άγχος και ίχνος κόμπλεξ προσπάθησε με αντεπιθέσεις να γίνει επικίνδυνος.
Και στο 11ο λεπτό ο Στυλιαράς έκλεισε τα μάτια σε ανατροπή του Μπετρά από τον Τσιντώτα και ενώ ο Γάλλος ήταν έτοιμος να ντριμπλάρει τον γκολκήπερ της Ένωσης.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λιβάγια «πυροβόλησε» λίγο έξω από την περιοχή και σκόραρε.
Παρά το γκολ η ψυχολογία των παικτών του ΠΑΣ δεν φάνηκε να αλλάζει και κυνήγησαν τις φάσεις χωρίς να αξιοποιηθούν οι προσπάθειες.

Ισοφάρισε αλλά δέχτηκε κρύα γκολ

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ ευτύχησε να ισοφαρίσει γρήγορα με φοβερό σουτ του Γαρουφαλιά στο 48ο λεπτό και έδωσε άλλο αέρα στην αναμέτρηση. Όμως ένα λάθος του Μιχαήλ στο 53' επέτρεψε στον Λιβαγιά να βγάλει τον Αραούχο τετ-α-τετ και να σκοράρει.
Η νέα κρυάδα ήρθε στο 61ο λεπτό που αποβλήθηκε ο Σκόνδρας και ο ΠΑΣ έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα.
Παρά τις δυσκολίες όμως όρθωσε ανάστημα και με την είσοδο Σολτάνι και Μανθάτη ο Πετράκης κυνήγησε το ματς.
Οι προσπάθειες δεν έφεραν το γκολ, ενώ η ΑΕΚ σημείωσε στο 89ο λεπτό ένα τρίτο γκολ που έδιωξε το άγχος!

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Δημήτριος Στυλιαράς από την Αιτωλοακαρνανία.
Βοηθοί η Χρύσα Κουρομπύλια (Δυτικλης Αττικής) και ο Βασίλειος Νικολακάκης (Ηρακλείου).
Τέταρτος διαιτητής ο Γεώργιος Μαρκαντωνάτος (Ηλείας) και παρατηρητής ο Απόστολος Κουρκούνας (Χανίων).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Μοράν, Κονέ, Λόπες (68' Χριστοδουλοπουλος), Μασούντ (63' Μπακασέτας), Λιβάγια (90' Αϊντάρεβιτς), Αραούχο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος (71' Μανθάτης), Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Μπετρά (71' Σολτάνι), Βιδάλ (89' Καρανίκας), Κόντε, Γαρουφαλιάς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σκόνδρας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σκόνδρας (2η κίτρινη στο 61')